Poradna

publication date 08.02.2012

Poradna slouží k zadání Vašeho dotazu, nebo odborného problému, který Vás trápí. U každého dotazu můžete zadat obory do kterých dotaz patří. Dotaz pak přijde poradcům, kteří se daným oborem zabývají. Můžete tak dostat více odpovědí a případně si vybrat proadce se kterým budete problém řešit. Po týdnu Vám přijde požadavek na zhodnocení, zda Vám Poradna pomohla.

Poradna zatím není garantovaná služba (může se stát, že pokud se daným problémem nikdo z poradců nezabývá, nedostanete potřebnou odpověď).

Poradna je zdarma, pokud není třeba zrpacovat odborné řešení.

Specialization

Method

Norm

Advisors

Advisor ideas

„Do not give credence to what they tell you without verification or without knowing it comes from a reliable information source.“ more >>

Jiří Střelec Jiří Střelec

It is all very easy to trust nice words of the others: how many skills they possess, how hard they will work, how they work overtime, etc. The reality, however, is anything but ideal. Company owners know their bit about it. Most likely to complain are managers and owners who do not check on new workers, who do not ask for references, do not call their last employer or carry out a spot check. Regardless of whether you are in production, construction, a sweetshop or a development department, it si always essential to verify information. It may not be outright fraud or a lie, very often it is just ignorance, different experience, etc. A timely checking will spare you a lot of time and money.