Poradna

publication date 08.02.2012

Poradna slouží k zadání Vašeho dotazu, nebo odborného problému, který Vás trápí. U každého dotazu můžete zadat obory do kterých dotaz patří. Dotaz pak přijde poradcům, kteří se daným oborem zabývají. Můžete tak dostat více odpovědí a případně si vybrat proadce se kterým budete problém řešit. Po týdnu Vám přijde požadavek na zhodnocení, zda Vám Poradna pomohla.

Poradna zatím není garantovaná služba (může se stát, že pokud se daným problémem nikdo z poradců nezabývá, nedostanete potřebnou odpověď).

Poradna je zdarma, pokud není třeba zrpacovat odborné řešení.

Specialization

Method

Norm

Advisors

Advisor ideas

„Rather than creating piles of documentation, it is better to draw a single scheme or picture.“ more >>

Jiří Střelec Jiří Střelec

And not just ISO, AS, OHSAS, CMMI  … but other standards, too, want us to describe what we do and how we do it. Most quality people and managers just produce pages of text which pile on the desk. Writing down a sentence is fairly easy. However, the sentence alone does not matter. What matters here is that people understand that sentence and use it in practice. Standards do not tell us how to describe our management system, though. Frankly, times are hasty and people have no time for reading piles of paper. They are bombarded by information from all sides. Besides, reading through a long document, they do not remember what was at the beginning. A picture or a scheme is faster to read and easier to remember. What if the system was created as an interactive model of schemes, pictures and supplementary text. Try to make out how.

Do you want to be informed about new articles, methods, practice solutions, training, offers?

If you are looking for specific topic and cannot find it, write to info@vlastnicesta.cz

This site uses cookies to provide service and traffic analysis. Learn more